_____________________




Упознајте нас

Родитељи, добродошли...

Ђачки кутак

РТС - Моја школа





Пројекат




Age is just a number


ВРШЊАЧКИ ТИМ


ЕКО ШКОЛА


ПРАТИТЕ НАС И НА...


СЛУШАЈТЕ И ГЛЕДАЈТЕ НАС


_________________






Ђачка торба

                                     
 
Наслеђе и лоше навике у држању, претешке школске торбе, неадекватне школске клупе и столице, као и недовољна физичка активност,  према мишљењу великог броја лекара физијатара у региону највећи су узроци деформитета кичме код деце.  
Због тога стручњаци апелују да максимална тежина школске торбе са прибором и пратећом опремом не сме бити већа од 10 посто укупне телесне тежине детета према препорученој таблици телесних тежина деце од 5 до 18 година, према препорукама Светске здравствене организације.
Према мишљењу већине просветних радника, с обзиром да је детињство кључни период за раст и развој дјетета, од најранијег узраста потребно је учити децу правилном држању тела, бављењу спортом и избегавању свих навика које могу лоше утицати на њихово здравље.
У  предлогу мера за родитеље , на првом месту  је потребно бирати школску торбу (са светлим тракама на спољашњем делу) и пернице од лакшег материјала, стварати код деце навику да се у перници налази само онај прибор који им је потребан за дати радни дан, избегавати куповину свески тврдог повеза и контролисати садржај ђачке торбе.
Ученицима се препоручује да ђачку торбу носе на леђима на оба рамена, свакодневно проверавати и мењати садржај торбе, избегавати трчање по степеништима и ходницима са торбом на леђима, те кад год је то могуће растеретити ђачке торбе.
 
Физичке активности - најбоља превенција
 
Када се говори о појави деформитета кичме, већи проблем од тежине торбе лежи у чињеници да деца у току дана имају веома мало телесних активности. Скоро да је и нестало разлике између живота у урбаним и руралним срединама. Иако деца која иду на наставу у природи (рекреативну наставу од седам дана једном годишње),  одређени период школске године проводе у природи, бавећи се телесним активностима, учећи кроз истраживања и навикавајући се на колективни живот далеко од саобраћајне вреве и провођења времена пред телевизором и рачунаром, мали је ефекат растерећења .
Велику одговорност за тежину школских торби сносе и сами родитељи деце, јер су они ти који бирају и купују торбе деци које су неретко теже од комплетног садржаја који се налази у њима, а овај проблем је посебно изражен код ученика млађег узраста.
Деформације кичме
Многи специјалисти физијатри упозоравају да претешке школске торбе могу довести до поремећене статике кичменог стуба, што за резултат има појаву кифозе, сколиозе и лордозе (деформације кичме).
Препоручено оптерећење торбе износи око 10-12 посто тежине, а истраживања су показала да оптерећење од 15 или 20 посто тежине чешће изазива субективне тегобе код деце у виду нелагоде након хода, болова у врату и леђима. Примера ради, дете са 20 килограма би смело да носи највише 2,4 килограма.
На последњем физијатријском прегледу ученика на територији Београда, уочено је да до 80 посто ученика  има  лоше држање, до 70 посто има равна стопала, а до 40 посто сколиозу  и друге деформитете.
Најбољи начин да родитељи помогну својој деци је да их одведу на преглед  физијатру чим уоче неке деформитете код своје деце. Физичка активност и вежбе сматрају се најбољом превенцијом и свако дете би их требало упражњавати, на првом месту пливање, као и остале спортове за које деца имају афинитет.
 
Препорука  родитељима  при  одабиру  школских  торби
Код одабира торби за прваке важно је обезбедити сигурност на путу, за већу видљивост у мраку, магли и слично. Бирајте торбу која има рефлектујуће површине флуоресцентне боје које омогућавају возачима да брзо запазе дете са торбом на рамену.
 
 
1.      Ефекат мачијег ока - Обратите пажњу на то да буде добро видљиво дању и ноћу. Рефлектирајуће површине са ефектом мачијег ока сијају у мраку када их осветле фарови аутомобила.
 
2.      Сигнализација -  Велике наранџасте или жуте површине светле по дану и у сумрак. Само на тај начин торба омогућава безбедност. Питајте у продавници за торбе које у потпуности испуњавају прописане стандарде за школске торбе.
 
3.      Поклопац - Требао би да је стабилан  са једноставним затварачем, да може широко да се отвори и не може лако да се заклопи.
 
4.      Стабилност - Било да је пуна или празна торба-не сме да пада. У продавници испробајте то са неколико фасцикли.
 
5.      Џепови са стране - Требало би да се добро затварају и имају довољно простора за флашу за воду и кутију са сендвичем.
 
6.      Облик задњег дела торбе - Треба да је анатомски и обложен, али не превише тврд, обложени делови би требало да на више места належу на леђа.
 
7.      Рамени каишеви - Требало би да су бар 4 центиметара широки и добро обложени.
 
8.      Ременици - Уколико су предугачки дете може о њих да запне, приликом ношења торбе за ручку. Практично је ако се горе на каишевима могу закачити.
 
9.      Ручка за ношење - Обратите пажњу на то да је довољно широка, добро обложена. Не би требало да запиње у врат. Најбоље је да се налази горе на преклопу.
 
Није на одмет поновити:  најбоље је да сваке вечери заједно са дететом препакујете торбу и да са собом носи само оно што је непходно за наредни дан у школи. Терет у торби треба да буде равномерно распоређен, тешке предмете као што су књиге треба поставити ближе леђима и високо у пределу рамена. Лакше предмете као што су свеске и оловке могу да се сместе спреда и у заџепке. Такође је важно да се бочно обезбеди равнотежа, између десне и леве стране.
 
 
 
                                                                                                     Педагог
                                                                                      Татјана Илић Марковић